Vzdělání realitních makléřů nemusí končit zákonnou zkouškou

09.09.2022

Dnes už není žádnou novinkou, že od účinnosti zákona č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování, musejí realitní zprostředkovatelé absolvovat odborné zkoušky, stejně jako finanční poradci. Avšak tímto krokem jejich následné vzdělání končit nemusí. Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) přichází s programy následného vzdělávání, které makléře vybaví ještě lépe pro boj s tvrdou konkurencí.

V posledních letech se stále více finančně-poradenských společností začalo zaměřovat vedle svého primárního byznysu na realitní služby. Je to logický posun. Bydlení a nemovitosti celkově mají k osobním financím velice blízko a pro klienty finančních poradců je pak výhodné, když mohou s tím, ke komu mají dlouhodobě důvěru, řešit na profesionální úrovni i realitní záležitosti. „Přes všechny současné diskuse ve veřejném prostoru o tom, že ‚in‘ je nájemní bydlení, protože jinde ve světě to tak dělají, je na to, proč je tomu u nás jinak – dalo by se říct až opačně – odpověď relativně jednoduchá. V Čechách chce mít většina lidí vlastní bydlení. A úplně tomu rozumím. Bydlení je základ, a pokud na to člověk dosáhne ať vlastními prostředky nebo hypotékou, je to jiné než být odkázán na rozmary pronajímatele bytu. Zejména pak ve vyšším věku, kdy člověk již není ekonomicky aktivní. A i když si klient vezme hypotéku, po jejím doplacení je byt jeho. Je to tedy i dobrá investice. Proto reality a finance k sobě prostě patří,“ upřesnil Marek Černoch, výkonný ředitel České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF).

Realitní vzdělání nekončí zákonnou zkouškou

Avšak i když k sobě realitní byznys a finanční poradenství patří a doplňují se, má realitní byznys svá specifika. Zároveň, jak už bylo řečeno, v březnu roku 2020 vstoupil v účinnost zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů (zákon o realitním zprostředkování), který mimo jiné mění živnost „realitní zprostředkování“ z volné na vázanou. Tato změna tak vyžaduje u účastníků na realitním trhu, kteří tuto činnost vykonávají, prokázat jejich odbornou způsobilost. „Pokud makléři nesplňují podmínky dané zákonem, pro prokázání odborné způsobilosti je potřeba složit odbornou zkoušku před autorizovanou osobou,“ uvedl Marek Černoch.

Touto zkouškou ale vzdělání realitních zprostředkovatelů rozhodně končit nemusí a naopak je možné vzdělávat se právě v oblastech, které jsou pro realitní byznys specifické a stát se tak skutečným realitním expertem. K tomu mimo jiné pomáhá také Vysoká škola finanční a správní (VŠFS), se kterou právě ČASF dlouhodobě spolupracuje. „VŠFS je přidruženým členem asociace a zároveň spolupracujeme na certifikátu MFP v rámci vzdělávací platformy Česká akademie finančního plánování. To je naše společná vzdělávací platforma zaměřená na certifikát MFP (Master of Financial Planing), a tedy na vzdělávání finančních poradců. Ale v dnešní době, kdy se stále více finančně-poradenských firem etabluje i ve sféře realitního zprostředkování, jsou realitní certifikáty Master of Real Estate a Real Estate Specilist přidanou hodnotou, která přichází v pravou dobu,“ upřesnil Marek Černoch.

O následné vzdělání je velký zájem

Vzdělávací programy pro realitní makléře Master of Real Estate (MRE) a Real Estate Specialist (RES) otevřela VŠFS úspěšně v jarním běhu tohoto roku a od začátku je o tyto programy ze strany účastníků velký zájem. Hlavní motivací tohoto programu je získat nové znalosti a zkušenosti od profesionálů v realitním oboru, kdy tyto dva vzdělávací programy jsou od začátku absolventy hodnoceny jako velmi přínosné. „To, že absolventi mají zájem pokračovat v dalším vzdělávání v rámci specializovaných kurzů i u realit, je známkou, že tento směr dostává novou, profesionální podobu. Další zájemci se už dnes hlásí do MRE a RES na podzimní termín. Je tedy vidět, že o oba vzdělávací programy a závěrečnou certifikaci je velký zájem,“ upřesnil Marek Černoch s tím, že oba vzdělávací programy jsou zaměřeny na praktické zkušenosti, a to zejména formou workshopů, diskusí a modelových situací, které se na realitním trhu vyskytují.

Real Estate Specialist

Účastníci základního vzdělávacího programu Real Estate Specialist získají a prohloubí své dovednosti v procesu prodeje nemovitostí, více proniknou do specifik marketingu v oblasti realit, seznámí se s právními a závazkovými aspekty nemovitostí a projdou základní pojmy ze světa stavebnictví. Zároveň je účastník velmi kvalitně připraven na zákonnou zkoušku Realitní zprostředkovatel a díky vzdělávacímu programu má komplexní znalosti a dovednosti potřebné pro makléře „juniory“.

Program je určen pro začínající realitní makléře a pro nové zájemce o tuto profesi, ale také, jak už bylo řečeno, pro všechny, kteří se chystají na zkoušku Realitní zprostředkovatel, kterou je mimo jiné možné také u VŠFS složit.

Master of Real Estate

Oproti tomu vzdělávací program Master od Real Estate se zaměřuje již na jednotlivá specifika v oblasti komerčních nemovitostí a developerských projektů. Účastníci se hlouběji zabývají například problematikou oceňování nemovitostí, investicemi do nemovitostí a dalšími finančními službami spojenými s realitním byznysem. Není proto překvapením, že program je tedy určen již pro zkušené specialisty v oboru, kterým nabídne know-how špičkových makléřů. Garantem tohoto oboru je Jozef Kříženecký, který se v oblasti realit pohybuje již od roku 1996. Mezi další osobnosti, které v rámci programu přednáší, patří například majitelka realitní kanceláře Gepard Reality Ivana Cikánková, Jiří Paták, zakladatel portálu ChytrýHonza.cz, a mnoho dalších. Stejně jako v případě Real Estate Specialist je program zakončen profesním certifikátem.

Institut celoživotního vzdělávání VŠFS

Certifikace RES i MRE jsou, jak už bylo řečeno, nástavbou zkoušek, a proto jsou zaměřeny přímo na aplikaci získaných znalostí a dovedností v osobní praxi každého uchazeče. Na oba kurzy se mohou uchazeči přihlásit skrz webové stránky Institutu celoživotního vzdělání VŠFS (www.iczv.vsfs.cz). Právě ten nabízí jedinečné, komplexní a prakticky orientované profesní kurzy s akreditací MŠMT, které efektivní formou doplňují znalosti a dovednosti účastníků pro kvalifikovaný výkon dané profese. Profesně orientované zkoušky zároveň garantují vysokou profesní kvalitu absolventů, čímž zvyšují jejich profesní kompetentnost a uplatnění na trhu práce.

Master of Financial Planing (MFP)

V kontextu s Institutem celoživotního vzdělávání je důležité zmínit také první z řady následných odborných programů – Master of Financial Planing (MFP). Právě ten je v praxi již několik let a zájem o něj je velký. „Maximální odborné znalosti a schopnosti jsou dnes pro finanční poradce základ jejich práce a jejich úspěchu. Dnešní trend je dlouhodobá spolupráce s klientem a vysoká odbornost poradců je prostě nutnost. Certifikát MFP poskytne účastníkům nejen vysokou teoretickou přípravu, ale i modelové situace, které účastníky posunou mezi špičky v oboru. To vše pod vedením prestižních lektorů nejen z VŠFS,“ uzavírá Marek Černoch.

zpět na aktuality
vsfs.cz
Business Superbrands 2024

Univerzita s nejlepší značkou

Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) získala také pro rok 2024 prestižní ocenění Business Superbrands.